Jak się zabrać za organizację ślubu i przyjęcia weselnego?

Jak się zabrać za organizację ślubu i przyjęcia weselnego?

Jesień za oknem, dni coraz krótsze, a obecny sezon ślubny dobiega końca. To nie jest powód do smutku! My właśnie przygotowujemy się do sezonu 2019.

Przygotowujesz się do ślubu i potrzebujesz takiej wiedzy i wsparcia? A może znasz kogoś, kto czuje się zagubiony w gąszczu spraw do ogarnięcia? Jeśli tak, to koniecznie udostępnij ten artykuł i pomóż innym.

Czy wiesz, że przygotowanie ślubu i wesela to jakieś 200 godzin pracy dodatkowo do obecnie przez Ciebie wykonywanych obowiązków? Szanując Twój czas, pragnąc zapewnić Ci maksymalny komfort podczas przygotowań do jednego z najważniejszych dni w Twoim życiu, chcemy zdjąć z Ciebie ten ciężar i Cię wyręczyć. Zamiast samodzielnie organizować tak wielkie przedsięwzięcie, jakim jest ślub i wesele, zdaj się na praktyków. Oni doskonale wiedzą, jakie pytania, gdzie i kiedy zadać, żeby właściwie zadbać o Twoje interesy i sprawić, by ten dzień był bajeczny. Ten artykuł, pokaże Tobie i Twojemu narzeczonemu, jak ogromne spektrum działania wiąże się z organizacją ślubu i wesela. My zaś pomożemy Wam bezstresowo przez to wszystko przejść.

 

Przed Wami wiele ważnych decyzji, które musicie podjąć. Dokonaliśmy zestawienia tych najważniejszych:

Zacznijcie od stworzenia wizji.

Zanim uruchomicie machinę przygotowań usiądźcie razem i porozmawiajcie na spokojnie jak każde z Was wyobraża sobie TEN dzień. Dobrze, żeby ta wizja była spójna. Wszelkie rozbieżności łatwiej wyjaśnić na tym etapie. Są pytania, na które już teraz musicie znaleźć odpowiedzi, gdyż nie będziecie w stanie pójść do przodu z przygotowaniami. Otaczający nas świat jest pełen inspiracji i oferuje szeroki wachlarz możliwości. Wybierzcie styl ślubu i przyjęcia weselnego. Jasna wizja ułatwi wiele późniejszych decyzji.

 

Budżet

Jak już macie wizję i wiecie jak ma wyglądać ten wyjątkowy dzień konieczne jest zestawienie tego z budżetem, którym dysponujecie. Ustalcie ile pieniędzy jesteście w stanie przeznaczyć na organizację ślubu. Policzcie ile już macie, ile jesteście w stanie jeszcze nazbierać do dnia ślubu. I jedna z ważniejszych kwestii jeśli chodzi o finanse – czy całość finansujecie sami? A może w tej kwestii będą Wam pomagać rodzicie? Jeśli rodzicie będą zaangażowani finansowo w Wasz ślub ustalcie zasady zaangażowania w pozostałych kwestiach. Pozwoli to Wam uniknąć ewentualnych sytuacji konfliktowych jeśli rodzice będą chcieli decydować o kwestiach organizacyjnych, bo „to oni za to płacą”. Spokojna, ale rzeczowa rozmowa może wiele wyjaśnić.

 

Jak już macie jasną wizję Waszego święta, która mieści się w zaplanowanym budżecie możecie przystąpić do kwestii organizacyjnych. Najważniejsze z nich znajdziecie poniżej:

Wybierzcie Urząd Stanu Cywilnego i/lub Kościół.

To Wy decydujecie, jaki ślub pragniecie zawrzeć. Rzeczą priorytetową przy tym punkcie są dokumenty i terminy. Zorientujcie się, kiedy i jakie dokumenty powinniście dostarczyć do Urzędu, Kościoła. Ustalcie jak wygląda sytuacja np. z naukami małżeńskimi. Jest to aspekt niezwykle ważny w niektórych parafiach i nie należy tego bagatelizować. Musicie mieć wystarczającą ilość czasu, by sprostać postawionym przed Wami wymaganiom.

Stwórzcie listę gości, których chcecie zaprosić na Waszą uroczystość.

Lista ta będzie podstawą do planowania dalszych kwestii. Jak będziecie mieli zamkniętą listę gości to możecie przestąpić do zamówienia papeterii ślubnej (save the date, zaproszenia, winietki).

 

Sala weselna i noclegi.

Odpowiedzi na zagadnienia związane z wizją (ogólnym charakterem) uroczystości pozwolą Wam poszukać odpowiedniego lokalu weselnego. Lokal dobierzcie dla założonej ilości gości, z właściwym anturażem. Sala weselna powinna być spójna z motywem przewodnim wesela – ciężko będzie zaadoptować salę w stylu greckim do uroczystości w stylu boho. Dlatego jak już wiecie, że całość ma mieć określony styl to szukajcie sali pasującej do całości. Powszechnym, dobrym zwyczajem stało się zapewnienie gościom noclegów, najlepiej w pobliżu sali weselnej. Dlatego też wybierając salę, ten aspekt należy również mieć na uwadze. Gdy tylko znajdziecie TO miejsce, zarezerwujcie wymarzony obiekt, żeby uniknąć rozczarowania, że inna para Was uprzedziła.

 

Oprawa weselna – to dość szeroki temat.

Pierwsza sprawa: jaka ma być oprawa ślubu i wesela: elegancka, klasyczna czy raczej zwariowana, niestandardowa, nie z tej ziemi… Wybór zależy tylko i wyłącznie od Was, powinien być w zgodzie z Waszym stylem życia, preferencjami, osobowością.

 

Kolejna sprawa: muzyka.

Bez dobrej muzyki żadne wesele się nie odbędzie. I tutaj znowu jest zagwozdka, na co się zdecydować: DJ, zespół muzyczny, a może wodzirej? Muzyka w kościele? Jak podjąć decyzję, by nie żałować? To są dylematy, które wymagają rozwiązania.

 

Kolejny aspekt to: dekoracje.

Klasyczna dekoracja kwiatowa a może rodem ze Star Wars? Możliwości są tak ogromne, że ogranicza Was tylko wyobraźnia. Na etapie tworzenia wizji warto ustalić motyw/kolor przewodni, który będzie spinał wszystkie elementy w spójną całość. Dekoracje wiążą się z kolejnym punktem: florystka. Jak znaleźć TĘ, która sprawi, że to, co widzicie oczami wyobraźni, stanie się rzeczywistością. Przygotuje bukiet panny młodej pasujący do właścicielki, sukni, i całej oprawy ślubnej. Spektrum działania florystki nie ogranicza się do wykonania bukietu. To ona sprawia, że kościół, sala weselna, a także samochód czy inny pojazd wiozący parę młodą (na który notabene także musicie się zdecydować ;)) zyskują nową szatę jak za pociągnięciem czarodziejskiej różdżki.

 

Następna ważna sprawa: menu weselne.

Stawiacie na klasykę czy może niestandardowe zestawy zawierające frykasy z różnych kuchni świata? I tutaj trzeba się skłonić w stronę gości, gdyż głodny gość na weselu nie przyczyni się do powstania pozytywnych wspomnień. W dziedzinie kulinariów musicie znaleźć złoty środek. Ważne, aby pamiętać o gościach, którzy mają określone diety (np. wegetarianie). Będzie im miło jak zauważą, że uwzględniliście ich preferencje żywieniowe.

Przy ustalaniu menu weselnego ważną kwestią jest decyzja o tym jaki będzie serwowany alkohol. Ważne jest też jak będzie podawany (rozstawiony na stołach, udostępniony w specjalnym barze czy w opcji open bar).

 

Kolejny pytanie: kto Waszą zabawę uwieczni? Fotograf i kamerzysta

Podwykonawcy, z którymi warto jak najwcześniej podpisać umowę, aby spać spokojnie. Ofert w Internecie znajdziecie bez liku, ale musicie się wykazać umiejętnością filtrowania wiadomości, gdyż bardzo łatwo popełnić błąd i zdecydować się na niedoświadczonego, bądź niespełniającego Waszych standardów twórcę. Do rozmowy z wykonawcą trzeba się dobrze przygotować – wcześniej przemyśleć pytania jakie chcemy zadać oraz zapoznać się z portfolio.

 

Kolejnymi bardzo ważnymi postaciami są fryzjer, makijażystka i kosmetyczka.

Zarówno fryzjer, kosmetyczka, jak i makijażystka powinni mieć zmysł artystyczny, który pomoże im dobrać, i perfekcyjnie wykonać fryzurę, makijaż i paznokcie pasujące do całej stylizacji. Sztuka polega na tym, by działania wyżej wymienionych podkreśliły atuty panny młodej i sprawiły, by czuła się wyjątkowo i wyglądała zjawiskowo. Z fryzjerką i makijażystką warto umówić się na próbne czesania i makijaż. Najlepiej umówić obydwa spotkania tego samego dnia, aby zobaczyć kompleksowy efekt końcowy.

 

Z rzeczy związanych z oprawą weselną zostały jeszcze do przemyślenia atrakcje.

Jest to obszar, który również nie ma ograniczeń. Jeśli pragniecie mieć na swoim weselu pokaz barmański, czekoladową fontannę, personalizowaną ściankę do zdjęć, pokaz tańca, fotobudkę, komika, to należy podjąć takie decyzje stosunkowo wcześnie i dokonać rezerwacji w odpowiednim czasie. Ważne, aby atrakcje były spójne z ogólną koncepcją Waszej uroczystości. Nie warto również przesadzać z ich ilością. 2-3 atrakcje w zupełności są wystarczające.

 

Jak widzicie działań związanych z oprawą weselną jest mnóstwo, a to jeszcze nie koniec Waszych zadań. Gdy już macie ustaloną datę i miejsce uroczystości dobrym pomysłem jest wysłanie tzw. save the date. Żyjemy w tak dynamicznych czasach, że większość z nas planuje wiele rzeczy z wyprzedzeniem i Wasi goście będą wdzięczni za wcześniejsza informację o uroczystości.

 

W miarę wcześnie należy zacząć również myśleć o Waszych strojach i wszelkich dodatkach – zwłaszcza jeśli są szyte na miarę.

 

Przy całym natłoku zadań związanych z organizacją ślubu i wesela pamiętajcie o dbaniu o siebie: zdrowe odżywianie i sport to nie są elementy, które na ten okres można odłożyć. Wręcz przeciwnie! Chcecie zaprezentować się wyjątkowo atrakcyjnie TEGO dnia, toteż musicie dołożyć wszelkich starań, by w okresie przygotowawczym znaleźć czas na dbanie o siebie. W utrzymaniu formy pomogą Wam również lekcje tańca – pierwszy taniec warto zacząć ćwiczyć odpowiednio wcześnie, aby wyszedł pięknie w dniu wesela.

 

Uff! Dużo tego, prawda? Znajdziecie na wszystko czas? A może lepiej wyzerować poziom stresu?! W jaki sposób? Wykorzystajcie zasoby rynku i posiłkujcie się gotowymi rozwiązaniami, które oferują specjaliści w dziedzinie organizacji uroczystości.  Jeśli podejmiecie decyzję o oddelegowaniu kompleksowej organizacji ślubu i wesela, to zapewniamy, że będzie to inwestycja w spokój, możliwość celebracji i pewność, że wszystko odbędzie się po Waszej myśli.

Pobierz tutaj swój harmonogram. Zaplanuj ślub idealny!

organizacja ślubu - Jak się zabrać za organizację ślubu i przyjęcia weselnego?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *